Home / News / ATP Tour / Wimbledon Day 8: Order of Play & Scores

Wimbledon Day 8: Order of Play & Scores

Centre Court action on Day 8 begins with Maria Sharapova (5), the 2004 champion, taking on the German Angelique Kerber (9). Next up is two-time champion Rafael Nadal (2), who will play the unseeded young Australian Nick Kyrgios. The third match features the 2011 champion Petra Kvitova (6) playing her compatriot Barbora Zahlavova Strycova.

The first match on No. 1 Court pits seven-time champion Roger Federer (4) against the Spanish veteran Tommy Robredo (23). The second match features Ekaterina Makarova (22) vs. Lucie Safarova (23). Action concludes with the Williams sisters’ doubles match. They will play the team of Kristina Barrois (GER) and Stefanie Voegele (SUI).

The full schedule for Day 8 is listed below (results to follow). All times are local.

Centre Court – 1:00 P.M.    

Ladies’ Singles – Fourth round
Angelique Kerber (GER) (9) d Maria Sharapova (RUS) (5) — 7-6(4), 4-6, 6-4

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Nick Kyrgios (AUS) d Rafael Nadal (ESP) (2) — 7-6(5), 5-7, 7-6(5), 6-3

Ladies’ Singles – Quarter-finals
Petra Kvitova (CZE) (6) d Barbora Zahlavova Strycova (CZE) — 6-1, 7-5

No. 1 Court – 1:00 P.M.    

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Roger Federer (SUI) (4) d Tommy Robredo (ESP) (23) — 6-1, 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Quarter-finals
Lucie Safarova (CZE) (23) d Ekaterina Makarova (RUS) (22) — 6-3, 6-1

Ladies’ Doubles – Second round
Kristina Barrois (GER) / Stefanie Voegele (SUI) d Serena Williams (USA) (8) / Venus Williams (USA) (8) — 3-0 Ret.

Ladies’ Doubles – Third round
Ashleigh Barty (AUS) (6) / Casey Dellacqua (AUS) (6) d Anabel Medina Garrigues (ESP) (12) / Yaroslava Shvedova (KAZ) (12) — 7-6(4), 6-0

No. 2 Court – 11:30 A.M.    

Ladies’ Singles – Fourth round
Simona Halep (ROU) (3) d Zarina Diyas (KAZ) — 6-3, 6-0

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Stan Wawrinka (SUI) (5) d Feliciano Lopez (ESP) (19) — 7-6(5), 7-6(7), 6-3

Ladies’ Doubles – Second round
Sara Errani (ITA) (2) / Roberta Vinci (ITA) (2) d Lyudmyla Kichenok (UKR) / Nadiia Kichenok (UKR) — 5-7, 7-6(10), 6-1

Gentlemen’s Doubles – Second round
Jean-Julien Rojer (NED) (11) / Horia Tecau (ROU) (11) d Feliciano Lopez (ESP) / Jurgen Melzer (AUT) — 7-6(3), 6-3, 7-6(8)

No. 3 Court – 11:30 A.M.    

Ladies’ Singles – Fourth round
Sabine Lisicki (GER) (19) d Yaroslava Shvedova (KAZ) — 6-3, 3-6, 6-4

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Milos Raonic (CAN) (8) d Kei Nishikori (JPN) (10) — 4-6, 6-1, 7-6(4), 6-3

Gentlemen’s Doubles – Third round
Michael Llodra (FRA) (12) / Nicolas Mahut (FRA) (12) d Marcel Granollers (ESP) (6) / Marc Lopez (ESP) (6) — 7-6(2), 7-5, 7-5

Mixed Doubles – Second round
Rohan Bopanna (IND) (7) / Andrea Hlavackova (CZE) (7) d Colin Fleming (GBR) / Jocelyn Rae (GBR) — 6-4, 7-5

Court 12 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – Third round
Bob Bryan (USA) (1) / Mike Bryan (USA) (1) d Juan-Sebastian Cabal (COL) (15) / Marcin Matkowski (POL) (15) — 7-5, 6-3, 7-6(5)

Ladies’ Doubles – Second round
Su-Wei Hsieh (TPE) (1) / Shuai Peng (CHN) (1) d Yuliya Beygelzimer (UKR) / Klaudia Jans-Ignacik (POL) — 6-3, 6-3

Mixed Doubles – Second round
Bob Bryan (USA) (2) / Kveta Peschke (CZE) (2) d Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) — 7-6(6), 6-3

Mixed Doubles – Second round
Bruno Soares (BRA) (13) / Martina Hingis (SUI) (13) d Nicholas Monroe (USA) / Shuai Zhang (CHN) — 6-1, 6-1

Ladies’ Doubles – Third round
Julia Goerges (GER) (10) / Anna-Lena Groenefeld (GER) (10) d Ekaterina Makarova (RUS) (5) / Elena Vesnina (RUS) (5) — 6-3, 6-3

Court 18 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – Third round
Alexander Peya (AUT) (2) / Bruno Soares (BRA) (2) d Jamie Murray (GBR) (14) / John Peers (AUS) (14) — 6-3, 6-7(2), 7-6(3), 3-6, 6-3

Ladies’ Doubles – Third round
Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) d Garbine Muguruza (ESP) (16) / Carla Suarez Navarro (ESP) (16) — 6-3, 7-6(3)

Ladies’ Doubles – Third round
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) / Lucie Safarova (CZE) d Flavia Pennetta (ITA) / Samantha Stosur (AUS) — 6-1, 7-6(9)

Mixed Doubles – Second round
Jamie Murray (GBR) (10) / Casey Dellacqua (AUS) (10) v Jesse Huta Galung (NED) / Andreja Klepac (SLO) — To Finish 7-6(8), 6-7(5)

Court 16

Mixed Doubles – Second round
Neal Skupski (GBR) / Naomi Broady (GBR) d David Marrero (ESP) (9) / Arantxa Parra-Santonja (ESP) (9) — 2-6, 6-3, 6-4

Mixed Doubles – Second round
Nenad Zimonjic (SRB) (15) / Samantha Stosur (AUS) (15) d Martin Emmrich (GER) / Michaella Krajicek (NED) — 6-1, 6-2

Court 17 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – Third round
Julien Benneteau (FRA) (4) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) (4) d Eric Butorac (USA) (13) / Raven Klaasen (RSA) (13) — 6-7(3), 6-2, 7-6(4), 6-3

Ladies’ Doubles – Second round
Raquel Kops-Jones (USA) (7) / Abigail Spears (USA) (7) d Alize Cornet (FRA) / Caroline Garcia (FRA) — 6-7(8), 6-4, 6-2

Mixed Doubles – Second round
Aisam Qureshi (PAK) (16) / Vera Dushevina (RUS) (16) d Oliver Marach (AUT) / Karolina Pliskova (CZE) — 3-6, 7-6(1), 6-3

Court 6 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – Third round
Julian Knowle (AUT) (9) / Marcelo Melo (BRA) (9) d Chris Guccione (AUS) / Lleyton Hewitt (AUS) — 6-3, 6-7(2), 7-6(5), 6-3

Gentlemen’s Doubles – Second round
Vasek Pospisil (CAN) / Jack Sock (USA) d Rohan Bopanna (IND) (8) / Aisam Qureshi (PAK) (8) — 6-7(3), 7-6(5), 6-3, 4-6, 7-5

Mixed Doubles – Second round
Chris Guccione (AUS) / Oksana Kalashnikova (GEO) d Mike Bryan (USA) (1) / Katarina Srebotnik (SLO) (1) — 2-6, 6-4, 6-3

Mixed Doubles – Second round
Mikhail Elgin (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS) d Juan-Sebastian Cabal (COL) (11) / Raquel Kops-Jones (USA) (11) — 6-2, 7-5

Court 10 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – Third round
Daniel Nestor (CAN) (3) / Nenad Zimonjic (SRB) (3) d Pablo Cuevas (URU) (16) / David Marrero (ESP) (16) — 7-6(8), 6-4, 6-4

Mixed Doubles – Second round
Daniel Nestor (CAN) (5) / Kristina Mladenovic (FRA) (5) d Lukas Dlouhy (CZE) / Liezel Huber (USA) — 7-5, 6-2

Mixed Doubles – Second round
Martin Klizan (SVK) / Belinda Bencic (SUI) d Alexander Peya (AUT) (3) / Abigail Spears (USA) (3) — 6-4, 6-2

TBD    

Not Before: 5:00 P.M.
Mixed Doubles – Second round
Horia Tecau (ROU) (6) / Sania Mirza (IND) (6) v Mate Pavic (CRO) / Bojana Jovanovski (SRB) — To Finish 4-3 / Cancelled

Not Before: 5:00 P.M.
Mixed Doubles – Second round
Jean-Julien Rojer (NED) (8) / Anna-Lena Groenefeld (GER) (8) v Florin Mergea (ROU) / Elina Svitolina (UKR) — Cancelled

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

Your Comment:

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin