Home / News / ATP Tour / Wimbledon Day 7: Order of Play & Scores

Wimbledon Day 7: Order of Play & Scores

Matches on Centre Court on Wimbledon Day 7 begin with the young Canadian Eugenie Bouchard (13) facing Alize Cornet (25), of France. Up next is the defending champion and No. 3 seed, Andy Murray, playing the South African Kevin Anderson (20). The third match pits the No. 1 seed and 2011 champion Novak Djokovic (SRB) against the No. 14 seed Jo-Wilfried Tsonga (FRA).

Action on No. 1 Court kicks off with the conclusion of the Ana Ivanovic (11)/Sabine Lisicki (19) match. Following them is Grigor Dimitrov (11) and the unseeded Leonardo Mayer (ARG). The No. 5 seed and 2004 champion Maria Sharapova will then play the German Angelique Kerber (9). The final match features the Williams sisters’ doubles match. They face the team of Kristina Barrois (GER) and Stefanie Voegele (SUI).

The full schedule for Day 7 is listed below (results to follow). All times are local.

Centre Court – 1:00 P.M.    

Ladies’ Singles – Fourth round
Eugenie Bouchard (CAN) (13) d Alize Cornet (FRA) (25) — 7-6(5), 7-5

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Andy Murray (GBR) (3) d Kevin Anderson (RSA) (20) — 6-4, 6-3, 7-6(6)

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Novak Djokovic (SRB) (1) d Jo-Wilfried Tsonga (FRA) (14) — 6-3, 6-4, 7-6(5)

No. 1 Court – 1:00 P.M.    

Ladies’ Singles – Third round
Sabine Lisicki (GER) (19) d Ana Ivanovic (SRB) (11) — 6-4, 3-6, 6-1

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Grigor Dimitrov (BUL) (11) d Leonardo Mayer (ARG) — 6-4, 7-6(6), 6-2

Ladies’ Singles – Fourth round
Maria Sharapova (RUS) (5) v Angelique Kerber (GER) (9) – Cancelled

Ladies’ Doubles – Second round
Serena Williams (USA) (8) / Venus Williams (USA) (8) v Kristina Barrois (GER) / Stefanie Voegele (SUI) – Cancelled

No. 2 Court – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Third round
Stan Wawrinka (SUI) (5) d Denis Istomin (UZB) — 6-3, 6-3, 6-4

Ladies’ Singles – Fourth round
Petra Kvitova (CZE) (6) d Shuai Peng (CHN) — 6-3, 6-2

Ladies’ Doubles – Second round
Sara Errani (ITA) (2) / Roberta Vinci (ITA) (2) v Lyudmyla Kichenok (UKR) / Nadiia Kichenok (UKR) — To Finish 5-7, 4-2

Mixed Doubles – Second round
Bob Bryan (USA) (2) / Kveta Peschke (CZE) (2) v Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) – Cancelled

No. 3 Court – 11:30 A.M.  

Gentlemen’s Singles – Third round
Feliciano Lopez (ESP) (19) d John Isner (USA) (9) — 6-7(8), 7-6(6), 7-6(3), 7-5

Ladies’ Singles – Fourth round
Ekaterina Makarova (RUS) (22) d Agnieszka Radwanska (POL) (4) — 6-3, 6-0

Mixed Doubles – Second round
Horia Tecau (ROU) (6) / Sania Mirza (IND) (6) v Mate Pavic (CRO) / Bojana Jovanovski (SRB) — To Finish 4-3

Mixed Doubles – Second round
Rohan Bopanna (IND) (7) / Andrea Hlavackova (CZE) (7) v Colin Fleming (GBR) / Jocelyn Rae (GBR) – Cancelled

Gentlemen’s Doubles – Second round
Jean-Julien Rojer (NED) (11) / Horia Tecau (ROU) (11) v Feliciano Lopez (ESP) / Jurgen Melzer (AUT) – Cancelled

Court 12 – 11:30 A.M.  

Ladies’ Singles – Third round
Yaroslava Shvedova (KAZ) d Madison Keys (USA) — 7-6(7), 6-6 Ret.

Ladies’ Singles – Fourth round
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d Caroline Wozniacki (DEN) (16) — 6-2, 7-5

Ladies’ Doubles – Second round
Julia Goerges (GER) (10) / Anna-Lena Groenefeld (GER) (10) d Eva Hrdinova (CZE) / Bojana Jovanovski (SRB) — 6-4, 6-2

Ladies’ Doubles – Second round
Ashleigh Barty (AUS) (6) / Casey Dellacqua (AUS) (6) d Kimiko Date-Krumm (JPN) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) — 6-4, 6-2

Ladies’ Doubles – Second round
Su-Wei Hsieh (TPE) (1) / Shuai Peng (CHN) (1) v Yuliya Beygelzimer (UKR) / Klaudia Jans-Ignacik (POL) — To Finish 3-1

Mixed Doubles – Second round
Jamie Murray (GBR) (10) / Casey Dellacqua (AUS) (10) v Jesse Huta Galung (NED) / Andreja Klepac (SLO) – Cancelled

Court 18 – 11:30 A.M. 

Ladies’ Singles – Fourth round
Lucie Safarova (CZE) (23) d Tereza Smitkova (CZE) — 6-0, 6-2

Gentlemen’s Singles – Fourth round
Marin Cilic (CRO) (26) d Jeremy Chardy (FRA) — 7-6(8), 6-4, 6-4

Ladies’ Doubles – Third round
Flavia Pennetta (ITA) / Samantha Stosur (AUS) v Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) / Lucie Safarova (CZE) — To Finish 1-6, 4-4

Mixed Doubles – Second round
Jean-Julien Rojer (NED) (8) / Anna-Lena Groenefeld (GER) (8) v Florin Mergea (ROU) / Elina Svitolina (UKR) – Cancelled

Mixed Doubles – Second round
Aisam Qureshi (PAK) (16) / Vera Dushevina (RUS) (16) v Oliver Marach (AUT) / Karolina Pliskova (CZE) – Cancelled

Court 8 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Third round
Kei Nishikori (JPN) (10) d Simone Bolelli (ITA) — 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(4), 6-4

Gentlemen’s Doubles – Second round
Michael Llodra (FRA) (12) / Nicolas Mahut (FRA) (12) d Johan Brunstrom (SWE) / Frederik Nielsen (DEN) — 6-3, 6-4, 6-2

Mixed Doubles – Second round
Max Mirnyi (BLR) (14) / Hao-Ching Chan (TPE) (14) d Tomasz Bednarek (POL) / Vania King (USA) — 7-6(5), 6-4

Court 16 – 11:30 A.M.  

Ladies’ Doubles – Second round
Andrea Hlavackova (CZE) (9) / Jie Zheng (CHN) (9) d Vera Dushevina (RUS) / Chanelle Scheepers (RSA) — 6-4, 6-1

Gentlemen’s Doubles – Second round
Chris Guccione (AUS) / Lleyton Hewitt (AUS) d Lukasz Kubot (POL) (7) / Robert Lindstedt (SWE) (7) — 7-5, 6-3, 6-4

Ladies’ Doubles – Second round
Ekaterina Makarova (RUS) (5) / Elena Vesnina (RUS) (5) v Daniela Hantuchova (SVK) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO)

Mixed Doubles – Second round
David Marrero (ESP) (9) / Arantxa Parra-Santonja (ESP) (9) v Neal Skupski (GBR) / Naomi Broady (GBR) — To Finish 6-2, 1-4

Mixed Doubles – Second round
Mike Bryan (USA) (1) / Katarina Srebotnik (SLO) (1) v Chris Guccione (AUS) / Oksana Kalashnikova (GEO) – Cancelled

Mixed Doubles – Second round
Nenad Zimonjic (SRB) (15) / Samantha Stosur (AUS) (15) v Martin Emmrich (GER) / Michaella Krajicek (NED) – Cancelled

Court 17 – 11:30 A.M.    

Ladies’ Doubles – Second round
Timea Babos (HUN) (14) / Kristina Mladenovic (FRA) (14) d Belinda Bencic (SUI) / Tsvetana Pironkova (BUL) — 6-1, 6-3

Gentlemen’s Doubles – Second round
Bob Bryan (USA) (1) / Mike Bryan (USA) (1) d Roberto Bautista Agut (ESP) / Igor Sijsling (NED) — 6-3, 6-4, 6-2

Mixed Doubles – Second round
Eric Butorac (USA) / Timea Babos (HUN) d Leander Paes (IND) (4) / Cara Black (ZIM) (4) — 1-6, 6-2, 6-3

Ladies’ Doubles – Second round
Raquel Kops-Jones (USA) (7) / Abigail Spears (USA) (7) v Alize Cornet (FRA) / Caroline Garcia (FRA) — To Finish 5-4

Court 6 – 11:30 A.M.  

Gentlemen’s Doubles – Second round
Alexander Peya (AUT) (2) / Bruno Soares (BRA) (2) d Martin Klizan (SVK) / Dominic Thiem (AUT) — 7-6(5), 6-4, 6-2

Gentlemen’s Doubles – Second round
Rohan Bopanna (IND) (8) / Aisam Qureshi (PAK) (8) v Vasek Pospisil (CAN) / Jack Sock (USA) — To Finish 7-6(3), 6-7(5), 3-6

Court 10 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – Second round
Julian Knowle (AUT) (9) / Marcelo Melo (BRA) (9) d Aleksandr Nedovyesov (KAZ) / Dmitry Tursunov (RUS) — 6-1, 7-6(9), 6-3

Ladies’ Doubles – Second round
Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) d Jarmila Gajdosova (AUS) / Arina Rodionova (AUS) — 6-2, 7-5

Mixed Doubles – Second round
Daniel Nestor (CAN) (5) / Kristina Mladenovic (FRA) (5) v Lukas Dlouhy (CZE) / Liezel Huber (USA) — To Finish 7-5, 1-1

TBD

Not Before: 5:00 P.M.
Mixed Doubles – Second round
Alexander Peya (AUT) (3) / Abigail Spears (USA) (3) v Martin Klizan (SVK) / Belinda Bencic (SUI) – Cancelled

Not Before: 5:00 P.M.
Mixed Doubles – Second round
Bruno Soares (BRA) (13) / Martina Hingis (SUI) (13) v Nicholas Monroe (USA) / Shuai Zhang (CHN) – Cancelled

Not Before: 5:00 P.M.
Mixed Doubles – Second round
Juan-Sebastian Cabal (COL) (11) / Raquel Kops-Jones (USA) (11) v Mikhail Elgin (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS) – Cancelled

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

One comment

  1. Pamela Heinbecker

    When does Raphael Nadal play next. Appears he is not in the draw for Monday 30 June
    Can you advise his schedule of play. He plays a qualifier Kyrgios

Your Comment:

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin