Home / News / ATP Tour / Wimbledon Day 6: Saturday, June 29 – Order of Play & Scores

Wimbledon Day 6: Saturday, June 29 – Order of Play & Scores

Click here to discuss Men’s Day 6 action with fellow tennis fans.

Click here to discuss Women’s Day 6 action with fellow tennis fans.

Centre Court – 1:00 PM

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Bernard Tomic (AUS) d Richard Gasquet (FRA) (9) — 7-6(7), 5-7, 7-5, 7-6(5)

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Sabine Lisicki (GER) (23) d Samantha Stosur (AUS) (14) — 4-6, 6-2, 6-1

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Novak Djokovic (SRB) (1) v Jeremy Chardy (FRA) (28) — 6-3, 6-2, 6-2

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Serena Williams (USA) (1) d Kimiko Date-Krumm (JPN) — 6-2, 6-0

No. 1 Court – 1:00 PM

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Petra Kvitova (CZE) (8) d Ekaterina Makarova (RUS) (25) — 6-3, 2-6, 6-3

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Tomas Berdych (CZE) (7) d Kevin Anderson (RSA) (27) — 3-6, 6-3, 6-4, 7-5

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
David Ferrer (ESP) (4) d Alexandr Dolgopolov (UKR) (26) — 6-7(6), 7-6(2), 2-6, 6-1, 6-2

No. 2 Court – 11:30 AM

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Mikhail Youzhny (RUS) (20) d Viktor Troicki (SRB) — 6-3, 6-4, 7-5

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Laura Robson (GBR) d Marina Erakovic (NZL) — 1-6, 7-5, 6-3

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Tommy Haas (GER) (13) d Feliciano Lopez (ESP) — 4-6, 6-2, 7-5, 6-4

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Anna-Lena Groenefeld (GER) (7) / Kveta Peschke (CZE) (7) d Lisa Raymond (USA) / Laura Robson (GBR) — 6-4, 6-4

No. 3 Court – 11:30 AM

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Fernando Verdasco (ESP) d Ernests Gulbis (LAT) — 6-2, 6-4, 6-4

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Sloane Stephens (USA) (17) d Petra Cetkovska (CZE) — 7-6(3), 0-6, 6-4

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Agnieszka Radwanska (POL) (4) d Madison Keys (USA) — 7-5, 4-6, 6-3

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Na Li (CHN) (6) d Klara Zakopalova (CZE) (32) — 4-6, 6-0, 8-6

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Jean Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) v Jamie Murray (GBR) / Su-Wei Hsieh (TPE) — Postponed

Court 12 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Kenny De Schepper (FRA) d Juan Monaco (ARG) (22) — 6-4, 7-6(8), 6-4

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Monica Puig (PUR) d Eva Birnerova (CZE) — 4-6, 6-3, 6-4

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Juan Martin Del Potro (ARG) (8) d Grega Zemlja (SLO) — 7-5, 7-6(3), 6-0

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) d Nicolas Almagro (ESP) / Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) — 4-6, 6-3, 19-17

Court 18 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Lukasz Kubot (POL) d Benoit Paire (FRA) (25) — 6-1, 6-3, 6-4

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Roberta Vinci (ITA) (11) d Dominika Cibulkova (SVK) (18) — 6-1, 6-4

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Ivan Dodig (CRO) d Igor Sijsling (NED) — 6-0, 6-1, 1-0 Ret.

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Liezel Huber (USA) (6) / Sania Mirza (IND) (6) d Flavia Pennetta (ITA) / Andrea Petkovic (GER) — 7-6(6), 3-6, 6-2

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Fabio Fognini (ITA) / Flavia Pennetta (ITA) d Jamie Delgado (GBR) / Tara Moore (GBR) — 7-6(2), 6-3

Court 5 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Leander Paes (IND) (4) / Radek Stepanek (CZE) (4) d Jamie Delgado (GBR) / Matthew Ebden (AUS) — 6-4, 6-4, 6-3

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Aisam Qureshi (PAK) (5) / Jean-Julien Rojer (NED) (5) d Xavier Malisse (BEL) / Ken Skupski (GBR) — 6-3 6-7(1), 6-3, 6-7(5), 8-6

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Jelena Jankovic (SRB) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) d Kirsten Flipkens (BEL) / Magdalena Rybarikova (SVK) — 6-3, 4-6, 6-3

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Nadia Petrova (RUS) (3) / Katarina Srebotnik (SLO) (3) d Varvara Lepchenko (USA) / Saisai Zheng (CHN) — 7-5, 6-3

Court 6 – 11:30 AM

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Rajeev Ram (USA) / Francesca Schiavone (ITA) d Raven Klaasen (RSA) / Anastasia Rodionova (AUS) — 7-6(6), 4-6, 6-4

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Su-Wei Hsieh (TPE) (8) / Shuai Peng (CHN) (8) d Stephanie Foretz Gacon (FRA) / Eva Hrdinova (CZE) — 4-6, 6-3, 6-4

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Ekaterina Makarova (RUS) (4) / Elena Vesnina (RUS) (4) d Christina McHale (USA) / Tamira Paszek (AUT) — 7-6(8), 6-1

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Lukasz Kubot (POL) (15) / Marcin Matkowski (POL) (15) d Marinko Matosevic (AUS) / Frank Moser (GER) — 2-6, 4-6, 6-2, 6-2, 6-1

Court 7 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Jesse Levine (CAN) / Vasek Pospisil (CAN) d Santiago Gonzalez (MEX) (10) / Scott Lipsky (USA) (10) — 4-6, 7-6(3), 6-4, 3-6, 6-3

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Max Mirnyi (BLR) (7) / Horia Tecau (ROU) (7) d Samuel Groth (AUS) / Chris Guccione (AUS) — 6-4, 6-7(6), 7-6(2), 7-5

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
James Blake (USA) / Donna Vekic (CRO) d Jaroslav Levinsky (CZE) / Liga Dekmeijere (LAT) — 6-4, 6-1

Court 8 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Mahesh Bhupathi (IND) (8) / Julian Knowle (AUT) (8) d Nicholas Monroe (USA) / Simon Stadler (GER) — 3-6, 6-4, 6-4, 6-2

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Andy Ram (ISR) / Abigail Spears (USA) d Daniele Bracciali (ITA) / Galina Voskoboeva (KAZ) — 6-4, 6-7(6), 6-2

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) d Julian Knowle (AUT) / Shuai Zhang (CHN) — 6-7(7), 6-3, 6-3

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Martin Emmrich (GER) / Julia Goerges (GER) d Juan-Sebastian Cabal (COL) / Bojana Jovanovski (SRB) — 7-5, 6-2

Court 10 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Treat Huey (PHI) (16) / Dominic Inglot (GBR) (16) d Andre Begemann (GER) / Martin Emmrich (GER) — 6-3, 6-7(2), 7-5, 7-6(3)

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Alexander Peya (AUT) (3) / Bruno Soares (BRA) (3) d Paul Hanley (AUS) / John-Patrick Smith (AUS) — 4-6 6-1 6-7(6) 7-5, 10-8

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Julia Goerges (GER) (16) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) (16) d Alize Cornet (FRA) / Pauline Parmentier (FRA) — 6-4, 6-0

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Robert Farah (COL) / Darija Jurak (CRO) d Paul Hanley (AUS) / Hao-Ching Chan (TPE) — 6-2, 6-4

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Eric Butorac (USA) / Alize Cornet (FRA) d Michal Mertinak (SVK) / Vladimira Uhlirova (CZE)  – 6-4, 3-6, 6-3

Court 14 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S SINGLES – THIRD ROUND
Andreas Seppi (ITA) (23) d Kei Nishikori (JPN) (12) — 3-6, 6-2, 6-7(4), 6-1, 6-4

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Tsvetana Pironkova (BUL) d Petra Martic (CRO) — 6-1, 4-6, 6-2

LADIES’ SINGLES – THIRD ROUND
Kaia Kanepi (EST) d Alison Riske (USA) — 6-2, 6-3

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Bob Bryan (USA) (1) / Mike Bryan (USA) (1) d David Marrero (ESP) / Andreas Seppi (ITA) — 6-3, 7-5, 6-4

Court 16 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Colin Fleming (GBR) (9) / Jonathan Marray (GBR) (9) d Frantisek Cermak (CZE) / Michal Mertinak (SVK) — 6-3, 6-4, 7-6(7)

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Johan Brunstrom (SWE) / Katalin Marosi (HUN) d James Cerretani (USA) / Mona Barthel (GER) — 3-6, 6-3, 6-3

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Shuko Aoyama (JPN) / Chanelle Scheepers (RSA) d Raluca Olaru (ROU) / Olga Savchuk (UKR) — 5-7, 6-3, 6-2

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Julien Benneteau (FRA) (11) / Nenad Zimonjic (SRB) (11) d Grigor Dimitrov (BUL) / Frederik Nielsen (DEN) — 6-7(3), 6-3, 5-7, 6-2, 8-6

Court 19 – 11:30 AM

GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
James Blake (USA) / Jurgen Melzer (AUT) d Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) — 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 14-12

GENTLEMEN’S DOUBLES – SECOND ROUND
Rohan Bopanna (IND) (14) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) (14) d Daniel Brands (GER) / Lukas Rosol (CZE) — 6-3, 5-7, 7-6(4), 6-7(8), 6-4

MIXED DOUBLES – FIRST ROUND
Jonathan Marray (GBR) / Heather Watson (GBR) d Robin Haase (NED) / Alicja Rosolska (POL) — 6-3, 7-5

LADIES’ DOUBLES – SECOND ROUND
Eugenie Bouchard (CAN) / Petra Martic (CRO) d Cara Black (ZIM) (11) / Marina Erakovic (NZL) (11) — 7-6(6), 7-6(4)

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin