Home / News / ATP Tour / Wimbledon Day 4: Order of Play & Scores

Wimbledon Day 4: Order of Play & Scores

Action on Centre Court on Wimbledon Day 4 begins with the two-time champion Rafael Nadal (2) facing Lukas Rosol, in a rematch of their second round, five-set encounter two years ago. Local favorite Heather Watson is up next. She’ll play the No. 9 seed, Angelique Kerber (GER). Up last on Centre Court is seven-time champion Roger Federer (4), playing the big-serving Gilles Muller (LUX).

Serena Williams, a five-time Wimbledon champion, will face the South African Chanelle Scheepers on Court 1. Next up is this year’s Australian Open champion Stan Wawrinka (5) vs. Yen-Hsun Lu (TPE). The final match on Court 1 is Maria Sharapova (5) playing the unseeded Swiss Timea Bacsinszky.

The full schedule for Day 4 is listed below (Results to follow)…

 Centre Court – 1:00 P.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Rafael Nadal (ESP) (2) d Lukas Rosol (CZE) — 4-6, 7-6(6), 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Angelique Kerber (GER) (9) d Heather Watson (GBR) — 6-2, 5-7, 6-1

Gentlemen’s Singles – Second round
Roger Federer (SUI) (4) d Gilles Muller (LUX) — 6-3, 7-5, 6-3

No. 1 Court – 1:00 P.M.    

Ladies’ Singles – Second round
Serena Williams (USA) (1) d Chanelle Scheepers (RSA) — 6-1, 6-1

Gentlemen’s Singles – Second round
Stan Wawrinka (SUI) (5) d Yen-Hsun Lu (TPE) — 7-6(6), 6-3, 3-6, 7-5

Ladies’ Singles – Second round
Maria Sharapova (RUS) (5) d Timea Bacsinszky (SUI) — 6-2, 6-1

No. 2 Court – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Nick Kyrgios (AUS) d Richard Gasquet (FRA) (13) — 3-6, 6-7(4), 6-4, 7-5, 10-8

Gentlemen’s Singles – Second round
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) (14) d Sam Querrey (USA) — 4-6, 7-6(2), 6-7(4), 6-3, 14-12

Ladies’ Singles – Second round
Eugenie Bouchard (CAN) (13) d Silvia Soler-Espinosa (ESP) — 7-5, 6-1

Gentlemen’s Singles – Second round
Jerzy Janowicz (POL) (15) v Lleyton Hewitt (AUS) — To Finish 7-5, 4-4

Ladies’ Singles – Second round
Simona Halep (ROU) (3) v Lesia Tsurenko (UKR) — Canceled

No. 3 Court – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Milos Raonic (CAN) (8) d Jack Sock (USA) — 6-3, 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Ana Ivanovic (SRB) (11) d Jie Zheng (CHN) — 6-4, 6-0

Ladies’ Singles – Second round
Sabine Lisicki (GER) (19) d Karolina Pliskova (CZE) — 6-3, 7-5

Gentlemen’s Singles – Second round
John Isner (USA) (9) d Jarkko Nieminen (FIN) — 7-6(17), 7-6(3), 7-5

Court 12 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Jiri Vesely (CZE) d Gael Monfils (FRA) (24) — 7-6(3), 6-3, 6-7(1), 6-7(3), 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Andrea Petkovic (GER) (20) d Irina-Camelia Begu (ROU) — 6-4, 3-6, 6-1

Ladies’ Singles – Second round
Madison Keys (USA) d Klara Koukalova (CZE) (31) — 7-5, 6-7(3), 6-2

Gentlemen’s Singles – Second round
Feliciano Lopez (ESP) (19) v Ante Pavic (CRO) — Canceled

Court 18 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Kei Nishikori (JPN) (10) d Denis Kudla (USA) — 6-3, 6-2, 6-1

Ladies’ Singles – Second round
Zarina Diyas (KAZ) d Carla Suarez Navarro (ESP) (15) — 7-6(12), 5-7, 6-2

Gentlemen’s Singles – Second round
Marcel Granollers (ESP) (30) v Santiago Giraldo (COL) — To Finish 6-4, 6-7(2), 6-1, 1-6, 2-1

Court 8 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Lukasz Kubot (POL) d Dusan Lajovic (SRB) — 6-7(4), 7-6(4), 6-3, 7-6(3)

Gentlemen’s Singles – Second round
Denis Istomin (UZB) d Julian Reister (GER) — 7-6(7), 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Vera Zvonareva (RUS) d Donna Vekic (CRO) — 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Belinda Bencic (SUI) v Victoria Duval (USA) — Canceled

Court 16 – 11:30 A.M.    

Ladies’ Singles – Second round
Alize Cornet (FRA) (25) d Petra Cetkovska (CZE) — 6-4, 5-7, 6-3

Gentlemen’s Singles – Second round
Tommy Robredo (ESP) (23) d Adrian Mannarino (FRA) — 6-4, 6-1, 7-6(5)

Ladies’ Doubles – First round
Alize Cornet (FRA) / Caroline Garcia (FRA) d Hao-Ching Chan (TPE) / Yung-Jan Chan (TPE) — 6-3, 2-6, 6-4

Gentlemen’s Doubles – First round
Bob Bryan (USA) (1) / Mike Bryan (USA) (1) v Matthew Ebden (AUS) / Samuel Groth (AUS) — Canceled

Court 17 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Simone Bolelli (ITA) d Philipp Kohlschreiber (GER) (22) — 4-6, 6-4, 6-3, 2-6, 7-5

Ladies’ Singles – Second round
Kirsten Flipkens (BEL) (24) d Lourdes Dominguez Lino (ESP) — 6-2, 6-1

Ladies’ Singles – Second round
Alison Riske (USA) d Camila Giorgi (ITA) — 7-5, 6-2

Ladies’ Doubles – First round
Yuliya Beygelzimer (UKR) / Klaudia Jans-Ignacik (POL) d Dominika Cibulkova (SVK) / Kirsten Flipkens (BEL) — 6-4, 6-4

Court 4 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Jonathan Marray (GBR) / John-Patrick Smith (AUS) d Andreas Siljestrom (SWE) / Igor Zelenay (SVK) — 6-4, 7-5, 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Liezel Huber (USA) (15) / Lisa Raymond (USA) (15) d Yvonne Meusburger (AUT) / Katarzyna Piter (POL) — 6-0, 7-5

Mixed Doubles – First round
Tomasz Bednarek (POL) / Vania King (USA) d Divij Sharan (IND) / Shuko Aoyama (JPN) — 6-4, 6-4

Mixed Doubles – First round
Eric Butorac (USA) / Timea Babos (HUN) d Philipp Oswald (AUT) / Yvonne Meusburger (AUT) — 6-0, 4-6, 6-3

Court 5 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Santiago Gonzalez (MEX) / Scott Lipsky (USA) d Lukas Dlouhy (CZE) / Paul Hanley (AUS) — 7-6(7), 6-0, 3-6, 7-6(3)

Gentlemen’s Doubles – First round
Mate Pavic (CRO) / Andre Sa (BRA) d Treat Huey (PHI) (10) / Dominic Inglot (GBR) (10) — 6-4, 7-6(5), 6-3

Gentlemen’s Doubles – First round
Leander Paes (IND) (5) / Radek Stepanek (CZE) (5) d Mariusz Fyrstenberg (POL) / Rajeev Ram (USA) — 6-2, 7-6(4), 3-6, 6-4

Court 6 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Roberto Bautista Agut (ESP) / Igor Sijsling (NED) d Kyle Edmund (GBR) / Sergiy Stakhovsky (UKR) — 4-6, 6-4, 6-4, 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Alla Kudryavtseva (RUS) (11) / Anastasia Rodionova (AUS) (11) d Yanina Wickmayer (BEL) / Shuai Zhang (CHN) — 6-1, 6-3

Gentlemen’s Doubles – First round
Rohan Bopanna (IND) (8) / Aisam Qureshi (PAK) (8) d Frantisek Cermak (CZE) / Mikhail Elgin (RUS) — 7-6(9), 7-6(8), 6-3

Ladies’ Doubles – First round
Andrea Hlavackova (CZE) (9) / Jie Zheng (CHN) (9) d Varvara Lepchenko (USA) / Saisai Zheng (CHN) — 7-5, 7-5

Court 7 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Julien Benneteau (FRA) (4) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) (4) d Daniele Bracciali (ITA) / Jonathan Erlich (ISR) — 6-3, 6-7(1), 2-6, 6-3, 6-4

Gentlemen’s Doubles – First round
Alexander Peya (AUT) (2) / Bruno Soares (BRA) (2) d Max Mirnyi (BLR) / Mikhail Youzhny (RUS) — 4-6, 6-3, 3-6, 6-3, 6-2

Ladies’ Doubles – First round
Lyudmyla Kichenok (UKR) / Nadiia Kichenok (UKR) v Lauren Davis (USA) / Monica Puig (PUR) — To Finish 6-2, 6-6

Ladies’ Doubles – First round
Ekaterina Makarova (RUS) (5) / Elena Vesnina (RUS) (5) v Irina-Camelia Begu (ROU) / Karin Knapp (ITA) — Canceled

Court 9 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Austin Krajicek (USA) / Donald Young (USA) d Bradley Klahn (USA) / Michael Venus (NZL) — 7-5, 7-6(5), 4-6, 6-0

Ladies’ Doubles – First round
Eva Hrdinova (CZE) / Bojana Jovanovski (SRB) d Andreja Klepac (SLO) / Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) — 7-6(3), 6-2

Gentlemen’s Doubles – First round
Vasek Pospisil (CAN) / Jack Sock (USA) d Robin Haase (NED) / Jesse Huta Galung (NED) — 6-3, 6-2, 6-2

Ladies’ Doubles – First round
Su-Wei Hsieh (TPE) (1) / Shuai Peng (CHN) (1) d Darija Jurak (CRO) / Megan Moulton-Levy (USA) — 6-2, 7-5

Ladies’ Doubles – First round
Francesca Schiavone (ITA) / Silvia Soler-Espinosa (ESP) v Jarmila Gajdosova (AUS) / Arina Rodionova (AUS) — Canceled

Court 10 – 11:30 A.M. 

Gentlemen’s Singles – Second round
Mikhail Kukushkin (KAZ) d Frank Dancevic (CAN) — 6-3, 6-3, 6-2

Ladies’ Singles – Second round
Yaroslava Shvedova (KAZ) d Kaia Kanepi (EST) — 6-3, 6-7(4), 6-2

Gentlemen’s Doubles – First round
Simone Bolelli (ITA) / Fabio Fognini (ITA) d Nicholas Monroe (USA) / Simon Stadler (GER) — 6-2, 6-3, 6-1

Ladies’ Doubles – First round
Raquel Kops-Jones (USA) (7) / Abigail Spears (USA) (7) v Naomi Broady (GBR) / Eleni Daniilidou (GRE) — To Finish 5-6

Court 11 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Johan Brunstrom (SWE) / Frederik Nielsen (DEN) d Edward Corrie (GBR) / Daniel Smethurst (GBR) — 6-4, 7-6(4), 7-6(2)

Gentlemen’s Doubles – First round
Pablo Cuevas (URU) (16) / David Marrero (ESP) (16) d Colin Fleming (GBR) / Ross Hutchins (GBR) — 6-3, 4-6, 6-3, 7-6(2)

Gentlemen’s Doubles – First round
Jaroslav Levinsky (CZE) / Jiri Vesely (CZE) d Benjamin Becker (GER) / Oliver Marach (AUT) — 6-3, 6-3, 7-6(7)

Court 19 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Michael Llodra (FRA) (12) / Nicolas Mahut (FRA) (12) d Federico Delbonis (ARG) / Leonardo Mayer (ARG) — 6-3, 6-3, 6-3

Ladies’ Doubles – First round
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) / Lucie Safarova (CZE) d Mona Barthel (GER) / Janette Husarova (SVK) — 6-2, 6-2

Ladies’ Doubles – First round
Flavia Pennetta (ITA) / Samantha Stosur (AUS) d Jocelyn Rae (GBR) / Anna Smith (GBR) — 3-6, 7-5, 6-3

Gentlemen’s Doubles – First round
Julian Knowle (AUT) (9) / Marcelo Melo (BRA) (9) d Martin Emmrich (GER) / Christopher Kas (GER) — 6-4, 7-5, 6-3

Canceled:
Mixed Doubles – First round
Henri Kontinen (FIN) / Alla Kudryavtseva (RUS) v Chris Guccione (AUS) / Oksana Kalashnikova (GEO)

Mixed Doubles – First round
Andre Begemann (GER) / Olga Savchuk (UKR) v Florin Mergea (ROU) / Elina Svitolina (UKR)

Mixed Doubles – First round
Mate Pavic (CRO) / Bojana Jovanovski (SRB) v Jurgen Melzer (AUT) / Anabel Medina Garrigues (ESP)

Mixed Doubles – First round
Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) v Raven Klaasen (RSA) / Marina Erakovic (NZL)

Mixed Doubles – First round
Treat Huey (PHI) / Lisa Raymond (USA) v Lukas Dlouhy (CZE) / Liezel Huber (USA)

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

Your Comment:

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin