Home / News / ATP Tour / Wimbledon Day 3: Order of Play & Scores

Wimbledon Day 3: Order of Play & Scores

Third day action begins on Centre Court with 2012 women’s finalist Agnieszka Radwanska (4) playing the Australian Casey Dellacqua. The Bulgarian Grigor Dimitrov (11), who just won the Wimbledon tune-up event at Queen’s Club, faces Luke Saville (AUS). Last up, the men’s No. 1 seed Novak Djokovic will meet Radek Stepanek (CZE).

No. 1 Court’s first match features last year’s men’s champion Andy Murray (3), who will play Blaz Rola (SLO). Next up is the 2011 women’s champion Petra Kvitova (6) vs. the German Mona Barthel. The final match is between the 2010 men’s finalist Tomas Berdych (6) and the Australian Bernard Tomic.

The full schedule for Day 3 is listed below (Results to follow)…

Centre Court – 1:00 P.M.    

Ladies’ Singles – Second round
Agnieszka Radwanska (POL) (4) d Casey Dellacqua (AUS) — 6-4, 6-0

Gentlemen’s Singles – Second round
Grigor Dimitrov (BUL) (11) d Luke Saville (AUS) — 6-3, 6-2, 6-4

Gentlemen’s Singles – Second round
Novak Djokovic (SRB) (1) d Radek Stepanek (CZE) — 6-4, 6-3, 6-7(5), 7-6(5)

No.1 Court – 1:00 P.M.  

Gentlemen’s Singles – Second round
Andy Murray (GBR) (3) d Blaz Rola (SLO) — 6-1, 6-1, 6-0

Ladies’ Singles – Second round
Petra Kvitova (CZE) (6) d Mona Barthel (GER) — 6-2, 6-0

Gentlemen’s Singles – Second round
Tomas Berdych (CZE) (6) d Bernard Tomic (AUS) — 4-6, 7-6(5), 7-6(3), 6-1

Ladies’ Singles – Second round
Caroline Wozniacki (DEN) (16) d Naomi Broady (GBR) — 6-3, 6-2

No. 2 Court – 11:30 A.M.    

Ladies’ Singles – Second round
Na Li (CHN) (2) d Yvonne Meusburger (AUT) — 6-2, 6-2

Ladies’ Singles – First round
Vera Zvonareva (RUS) d Tara Moore (GBR) — 6-4, 6-7(3), 9-7

Gentlemen’s Singles – Second round
Andrey Kuznetsov (RUS) d David Ferrer (ESP) (7) — 6-7(5), 6-0, 3-6, 6-3, 6-2

Gentlemen’s Singles – Second round
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) (14) v Sam Querrey (USA) — To Finish 4-6, 7-6(2), 6-7(4), 6-3, 9-9

No. 3 Court – 11:30 A.M.  

Ladies’ Singles – Second round
Venus Williams (USA) (30) d Kurumi Nara (JPN) — 7-6(4), 6-1

Gentlemen’s Singles – Second round
Leonardo Mayer (ARG) d Marcos Baghdatis (CYP) — 7-6(4), 4-6, 6-1, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Bojana Jovanovski (SRB) d Victoria Azarenka (BLR) (8) — 6-3, 3-6, 7-5

Ladies’ Doubles – First round
Serena Williams (USA) (8) / Venus Williams (USA) (8) d Oksana Kalashnikova (GEO) / Olga Savchuk (UKR) — 5-7, 6-1, 6-4

Court 12 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Singles – Second round
Sergiy Stakhovsky (UKR) d Ernests Gulbis (LAT) (12) — 6-4, 6-3, 7-6(5)

Ladies’ Singles – Second round
Ekaterina Makarova (RUS) (22) d Misaki Doi (JPN) — 7-5, 6-4

Gentlemen’s Singles – Second round
Marin Cilic (CRO) (26) d Andreas Haider-Maurer (AUT) — 3-6, 6-1, 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Dominika Cibulkova (SVK) (10) d Alison Van Uytvanck (BEL) — 3-6, 6-3, 8-6

Court 18 – 11:30 A.M.  

Gentlemen’s Singles – Second round
Kevin Anderson (RSA) (20) d Edouard Roger-Vasselin (FRA) — 7-6(0), 1-6, 6-3, 6-4

Gentlemen’s Singles – Second round
Roberto Bautista Agut (ESP) (27) d Jan Hernych (CZE) — 7-5, 4-6, 6-2, 6-2

Ladies’ Singles – Second round
Lucie Safarova (CZE) (23) d Polona Hercog (SLO) — 7-6(7), 7-5

Ladies’ Singles – Second round
Lauren Davis (USA) d Flavia Pennetta (ITA) (12) — 6-4, 7-6(4)

Court 8 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Jamie Murray (GBR) (14) / John Peers (AUS) (14) d Daniel Evans (GBR) / James Ward (GBR) — 6-2, 6-4, 6-4

Gentlemen’s Singles – Second round
Alexandr Dolgopolov (UKR) (21) d Benjamin Becker (GER) — 6-7(4), 7-6(0), 6-3, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Caroline Garcia (FRA) d Varvara Lepchenko (USA) — 7-5, 6-3

Ladies’ Singles – Second round
Ana Konjuh (CRO) d Yanina Wickmayer (BEL) — 3-6, 6-2, 6-2

Court 16 – 11:30 A.M.    

Ladies’ Singles – Second round
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d Elena Vesnina (RUS) (32) — 6-4, 6-2

Gentlemen’s Singles – Second round
Fabio Fognini (ITA) (16) d Tim Puetz (GER) — 2-6, 6-4, 7-6(6), 6-3

Gentlemen’s Singles – Second round
Gilles Simon (FRA) d Robin Haase (NED) — 7-6(1), 6-4, 6-4

Ladies’ Singles – Second round
Shuai Peng (CHN) d Maria Kirilenko (RUS) — 6-0, 6-3

Court 17 – 11:30 A.M.  

Gentlemen’s Singles – Second round
Jeremy Chardy (FRA) d Marinko Matosevic (AUS) — 6-7(5), 7-6(7), 7-6(9), 4-6, 7-5

Gentlemen’s Singles – Second round
Jimmy Wang (TPE) d Mikhail Youzhny (RUS) (17) — 7-6(1), 6-2, 6-7(5), 6-3

Ladies’ Doubles – First round
Sara Errani (ITA) (2) / Roberta Vinci (ITA) (2) d Jelena Jankovic (SRB) / Alisa Kleybanova (RUS) — 6-2, 6-2

Court 4 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Dustin Brown (GER) / Jan-Lennard Struff (GER) d Ken Skupski (GBR) / Neal Skupski (GBR) — 5-7, 6-3, 6-4, 6-2

Ladies’ Singles – First round
Zarina Diyas (KAZ) d Kristina Mladenovic (FRA) — 7-6(4), 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Belinda Bencic (SUI) / Tsvetana Pironkova (BUL) d Kaia Kanepi (EST) / Anna Tatishvili (USA) — 6-2, 6-4

Gentlemen’s Doubles – First round
Martin Klizan (SVK) / Dominic Thiem (AUT) d Carlos Berlocq (ARG) / Joao Sousa (POR) — 7-5, 5-7, 6-4, 5-7, 8-6

Court 5 – 11:30 A.M.    

Ladies’ Doubles – First round
Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) d Kveta Peschke (CZE) (3) / Katarina Srebotnik (SLO) (3) — 7-5, 6-3

Gentlemen’s Doubles – First round
Jamie Delgado (GBR) / Gilles Muller (LUX) d Yen-Hsun Lu (TPE) / Divij Sharan (IND) — 2-6, 2-6, 7-6(3), 6-3, 6-2

Ladies’ Doubles – First round
Daniela Hantuchova (SVK) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) d Johanna Konta (GBR) / Tara Moore (GBR) — 6-4, 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Zarina Diyas (KAZ) / Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d Pauline Parmentier (FRA) / Laura Thorpe (FRA) — 6-3, 3-6, 6-3

Ladies’ Doubles – First round
Shuko Aoyama (JPN) / Renata Voracova (CZE) d Jana Cepelova (SVK) / Anna Karolina Schmiedlova (SVK) — 6-1, 7-6(3)

Court 6 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Feliciano Lopez (ESP) / Jurgen Melzer (AUT) d Alex Bolt (AUS) / Andrew Whittington (AUS) — 7-5, 3-6, 6-3, 6-2

Gentlemen’s Doubles – First round
Lukasz Kubot (POL) (7) / Robert Lindstedt (SWE) (7) d Santiago Giraldo (COL) / Alejandro Gonzalez (COL) — 6-2, 6-1, 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Ashleigh Barty (AUS) (6) / Casey Dellacqua (AUS) (6) d Eugenie Bouchard (CAN) / Heather Watson (GBR) — 6-4, 7-6(3)

Ladies’ Singles – Second round
Tereza Smitkova (CZE) d Coco Vandeweghe (USA) — 6-3, 7-6(4)

Court 7 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Marcel Granollers (ESP) (6) / Marc Lopez (ESP) (6) d Marin Draganja (CRO) / Florin Mergea (ROU) — 6-7(4), 6-1, 6-2, 3-6, 6-1

Ladies’ Doubles – First round
Klara Koukalova (CZE) / Monica Niculescu (ROU) d Sandra Klemenschits (AUT) / Raluca Olaru (ROU) — 6-1, 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Garbine Muguruza (ESP) (16) / Carla Suarez Navarro (ESP) (16) d Christina McHale (USA) / Ajla Tomljanovic (CRO) — 7-6(4), 6-3

Gentlemen’s Doubles – First round
Daniel Nestor (CAN) (3) / Nenad Zimonjic (SRB) (3) d Paolo Lorenzi (ITA) / Andreas Seppi (ITA) — 7-6(5), 6-3, 6-4

Court 9 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Andre Begemann (GER) / Lukas Rosol (CZE) d Guillermo Garcia-Lopez (ESP) / Philipp Oswald (AUT) — 4-6, 6-4, 6-3, 7-5

Ladies’ Doubles – First round
Anabel Medina Garrigues (ESP) (12) / Yaroslava Shvedova (KAZ) (12) d Marina Erakovic (NZL) / Arantxa Parra-Santonja (ESP) — 6-4, 3-6, 6-3

Ladies’ Doubles – First round
Madison Keys (USA) / Alison Riske (USA) d Petra Cetkovska (CZE) / Vania King (USA) — 7-6(5), 6-2

Ladies’ Doubles – First round
Kristina Barrois (GER) / Stefanie Voegele (SUI) d Irina Buryachok (UKR) / Elina Svitolina (UKR) — 6-0, 6-3

Ladies’ Singles – Second round
Michelle Larcher De Brito (POR) d Jarmila Gajdosova (AUS) — 6-3, 4-6, 6-3

Court 10 – 11:30 A.M.    

Ladies’ Doubles – First round
Julia Goerges (GER) (10) / Anna-Lena Groenefeld (GER) (10) d Vesna Dolonc (SRB) / Daniela Seguel (CHI) — 6-2, 6-3

Gentlemen’s Doubles – First round
Teymuraz Gabashvili (RUS) / Mikhail Kukushkin (KAZ) d Andrey Golubev (KAZ) / Denis Istomin (UZB) — 7-6(6), 6-4, 4-6, 7-6(6)

Ladies’ Doubles – First round
Kimiko Date-Krumm (JPN) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d Sharon Fichman (CAN) / Donna Vekic (CRO) — 6-1, 6-2

Gentlemen’s Doubles – First round
Chris Guccione (AUS) / Lleyton Hewitt (AUS) d Alejandro Falla (COL) / Marinko Matosevic (AUS) — 7-6(5), 6-3, 6-3

Court 11 – 11:30 A.M.    

Gentlemen’s Doubles – First round
Juan-Sebastian Cabal (COL) (15) / Marcin Matkowski (POL) (15) d Marcelo Demoliner (BRA) / Purav Raja (IND) — 6-2, 6-4, 6-4

Gentlemen’s Doubles – First round
Jean-Julien Rojer (NED) (11) / Horia Tecau (ROU) (11) d Henri Kontinen (FIN) / Jarkko Nieminen (FIN) — 7-6(5), 6-4, 7-6(4)

Ladies’ Doubles – First round
Timea Babos (HUN) (14) / Kristina Mladenovic (FRA) (14) d Karolina Pliskova (CZE) / Kristyna Pliskova (CZE) — 6-3, 6-7(5), 12-10

Ladies’ Doubles – First round
Vera Dushevina (RUS) / Chanelle Scheepers (RSA) d Annika Beck (GER) / Kurumi Nara (JPN) — 6-3, 6-2

Court 19 – 11:30 A.M.  

Ladies’ Doubles – First round
Lucie Hradecka (CZE) (13) / Michaella Krajicek (NED) (13) d Gabriela Dabrowski (CAN) / Alicja Rosolska (POL) — 5-7, 6-4, 6-2

Gentlemen’s Doubles – First round
Aleksandr Nedovyesov (KAZ) / Dmitry Tursunov (RUS) d Tomasz Bednarek (POL) / Benoit Paire (FRA) — 6-7(4), 7-6(3), 7-6(2), 6-2

Gentlemen’s Doubles – First round
Eric Butorac (USA) (13) / Raven Klaasen (RSA) (13) d Ryan Harrison (USA) / Kevin King (USA) — 6-4, 3-6, 6-1, 6-4

Ladies’ Doubles – First round
Cara Black (ZIM) (4) / Sania Mirza (IND) (4) d Martina Hingis (SUI) / Vera Zvonareva (RUS) — 6-2, 6-4

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

Your Comment:

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin