Home / News / ATP Tour / Roland Garros French Open Day 6

Roland Garros French Open Day 6

First up on Court Philippe Chatrier, on Day 6 of the French Open, at Roland Garros, is the No. 3 seed Agnieszka Radwanska (POL), who will face Ajla Tomljanovic (CRO). The next match features 17-time Major winner Roger Federer against the veteran Russian Dmitry Tursunov. Following that, former champion Maria Sharapova will play Paula Ormaechea (ARG).

On Court Suzanne Lenglen, the No. 2 seed Novak Djokovic (SRB) faces his first seeded player, Marin Cilic (25), of Croatia. Local favorite Jo-Wilfried Tsonga plays Jerzy Janowicz (22), the rising star from Poland.

The highest-ranked US man still in the draw, John Isner (10), will play the Spaniard Tommy Robredo (17) on Court 1. Carla Suarez Navarro (14) and Taylor Townsend, another Spanish and American pairing, will also meet on Court 1.

The full schedule for Day 6 is listed below (Results to follow)…

Court Philippe Chatrier – 11:00 A.M.  

Women’s Singles – Round 3
Ajla Tomljanovic (CRO) d. Agnieszka Radwanska (POL) (3) — 6-4, 6-4

Men’s Singles – Round 3
Roger Federer (SUI) (4) d. Dmitry Tursunov (RUS) (31) — 7-5, 6-7(7), 6-2, 6-4

Women’s Singles – Round 3
Maria Sharapova (RUS) (7) d. Paula Ormaechea (ARG) — 6-0, 6-0

Men’s Singles – Round 3
Milos Raonic (CAN) (8) d. Gilles Simon (FRA) (29) — 4-6, 6-3, 2-6, 6-2, 7-5

Court Suzanne Lenglen – 11:00 A.M.

Women’s Singles – Round 3
Samantha Stosur (AUS) (19) d. Dominika Cibulkova (SVK) (9) — 6-4, 6-4

Men’s Singles – Round 3
Novak Djokovic (SRB) (2) d. Marin Cilic (CRO) (25) — 6-3, 6-2, 6-7(2), 6-4

Men’s Singles – Round 3
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) (13) d. Jerzy Janowicz (POL) (22) — 6-4, 6-4, 6-3

Women’s Singles – Round 3
Angelique Kerber (GER) (8) d. Daniela Hantuchova (SVK) (31) — 7-5, 6-3

Court 1 – 11:00 A.M. 

Men’s Singles – Round 3
Ernests Gulbis (LAT) (18) d. Radek Stepanek (CZE) — 6-3, 6-2, 7-5

Women’s Singles – Round 3
Carla Suarez Navarro (ESP) (14) d. Taylor Townsend (USA) — 6-2, 6-2

Men’s Singles – Round 3
John Isner (USA) (10) d. Tommy Robredo (ESP) (17) — 7-6(13), 7-6(3), 6-7(5), 7-5

Women’s Singles – Round 3
Pauline Parmentier (FRA) d. Mona Barthel (GER) — 1-6, 6-1, 7-5

Court 2 – 11:00 A.M.

Men’s Doubles – Round 2
Julien Benneteau (FRA) (11) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) (11) d. Alejandro Falla (COL) / Marinko Matosevic (AUS) — 1-6, 7-5, 6-0

Men’s Doubles – Round 2
Michael Llodra (FRA) (5) / Nicolas Mahut (FRA) (5) d. Santiago Gonzalez (MEX) / Scott Lipsky (USA) — 7-6(2), 6-4

Men’s Singles – Round 3
Tomas Berdych (CZE) (6) d. Roberto Bautista Agut (ESP) (27) — 6-1, 6-2, 6-7(4), 6-4

Women’s Singles – Round 3
Eugenie Bouchard (CAN) (18) d. Johanna Larsson (SWE) — 7-5, 6-4

Court 3 – 11:00 A.M.  

Women’s Doubles – Round 2
Su-Wei Hsieh (TPE) (1) / Shuai Peng (CHN) (1) d. Vera Dushevina (RUS) / Saisai Zheng (CHN) — 6-1, 6-3

Not Before: 12:30 P.M.

Women’s Doubles – Round 2
Kristina Mladenovic (FRA) (12) / Flavia Pennetta (ITA) (12) d. Jarmila Gajdosova (AUS) / Janette Husarova (SVK) — 6-3, 6-3

Men’s Doubles – Round 2
Jack Sock (USA) / Joao Sousa (POR) d. Pablo Cuevas (URU) (16) / Horacio Zeballos (ARG) (16) — 3-6, 6-3, 6-2

Mixed Doubles – Round 1
Kristina Mladenovic (FRA) (5) / Daniel Nestor (CAN) (5) d. Hao-Ching Chan (TPE) / Max Mirnyi (BLR) — 7-6(1), 6-4

Mixed Doubles – Round 1
Julia Goerges (GER) (8) / Nenad Zimonjic (SRB) (8) d. Amandine Hesse (FRA) / Michael Llodra (FRA) — 6-1, 7-5

Court 6 – 11:00 A.M. 

Women’s Doubles – Round 2
Jelena Jankovic (SRB) / Alisa Kleybanova (RUS) d. Sharon Fichman (CAN) / Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) — Walkover

Not Before: 12:30 P.M.

Women’s Doubles – Round 2
Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) d. Klara Koukalova (CZE) (14) / Monica Niculescu (ROU) (14) — 1-6, 6-2, 6-4

Men’s Doubles – Round 2
Feliciano Lopez (ESP) / Jurgen Melzer (AUT) d. Henri Kontinen (FIN) / Jarkko Nieminen (FIN) — 6-3, 6-4

Mixed Doubles – Round 1
Alize Lim (FRA) / Jeremy Chardy (FRA) d. Mathilde Johansson (FRA) / Adrian Mannarino (FRA) — 7-5, 6-3

Mixed Doubles – Round 1
Abigail Spears (USA) (1) / Alexander Peya (AUT) (1) d. Iveta Melzer (CZE) / Jurgen Melzer (AUT) — 6-4, 6-2

Court 7 – 11:00 A.M.  

Men’s Doubles – Round 2
Mate Pavic (CRO) / Andre Sa (BRA) d. Treat Huey (PHI) (7) / Dominic Inglot (GBR) (7) — 7-6(5), 7-6(6)

Men’s Doubles – Round 2
Andre Begemann (GER) / Robin Haase (NED) d. Alexander Peya (AUT) (2) / Bruno Soares (BRA) (2) — 5-7, 6-4, 6-4

Women’s Singles – Round 3
Garbine Muguruza (ESP) d. Anna Schmiedlova (SVK) — 6-2, 6-4

Men’s Singles – Round 3
Marcel Granollers (ESP) vs. Martin Klizan (SVK) — To Finish: 6-7(5), 6-2, 7-6(4)

Court 8 – 12:30 P.M.    

Mixed Doubles – Round 1
Katarina Srebotnik (SLO) (2) / Rohan Bopanna (IND) (2) d. Andrea Hlavackova (CZE) / Marc Lopez (ESP) — 7-6(3), 7-5

Men’s Doubles – Round 2
Jamie Murray (GBR) (15) / John Peers (AUS) (15) d. Simone Bolelli (ITA) / Fabio Fognini (ITA) — 6-4, 6-3

Mixed Doubles – Round 1
Timea Babos (HUN) / Eric Butorac (USA) d. Janette Husarova (SVK) / Oliver Marach (AUT) — 5-7, 7-5 [10-3]

Mixed Doubles – Round 1
Yaroslava Shvedova (KAZ) (3) / Bruno Soares (BRA) (3) d. Casey Dellacqua (AUS) / Jamie Murray (GBR) — 6-3, 5-7 [10-6]

Court 16 – 11:00 A.M.    

Men’s Doubles – Round 2
Marin Draganja (CRO) / Florin Mergea (ROU) d. Teymuraz Gabashvili (RUS) / Mikhail Kukushkin (KAZ) — 6-3, 6-4

Women’s Doubles – Round 2
Marina Erakovic (NZL) (16) / Arantxa Parra Santonja (ESP) (16) d. Kristina Barrois (GER) / Annika Beck (GER) — 7-5, 6-1

Women’s Doubles – Round 2
Kaia Kanepi (EST) / Alexandra Panova (RUS) d. Tatjana Maria (GER) / Elina Svitolina (UKR) — 6-2, 6-3

Court 17 – 11:00 A.M.    

Men’s Doubles – Round 2
Maximo Gonzalez (ARG) / Juan Monaco (ARG) d. Eric Butorac (USA) (14) / Raven Klaasen (RSA) (14) — 5-7, 6-4, 6-4

Not Before: 12:30 P.M.

Women’s Doubles – Round 2
Sara Errani (ITA) (2) / Roberta Vinci (ITA) (2) d. Shuko Aoyama (JPN) / Renata Voracova (CZE) — 6-4, 6-4

Men’s Doubles – Round 2
Andrey Golubev (KAZ) / Samuel Groth (AUS) d. David Marrero (ESP) (4) / Fernando Verdasco (ESP) (4) — 7-6(7), 6-4

Mixed Doubles – Round 1
Lucie Hradecka (CZE) (6) / Mariusz Fyrstenberg (POL) (6) d. Julie Coin (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) — 1-6, 7-6(10) [10-8]

Mixed Doubles – Round 1
Alize Cornet (FRA) / Jonathan Eysseric (FRA) d. A. Medina Garrigues (ESP) (7) / David Marrero (ESP) (7) — 2-6, 7-5 [10-5]

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

Your Comment:

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin