Home / News / ATP Tour / Roland Garros French Open Day 5

Roland Garros French Open Day 5

Eight-time champion and World No. 1 Rafael Nadal (ESP) plays the young, Austrian rising star Dominic Thiem on Court Philippe Chatrier on Day Five of the French Open, at Roland Garros. Former champion Ana Ivanovic (SRB) will play Elina Svitolina, of the Ukraine.

On Court Suzanne Lenglen, last year’s finalist and the No. 5 seed David Ferrer (ESP) faces off against the veteran Italian Simone Bolelli. The 2011 Wimbledon champion Petra Kvitova (5) plays Marina Erakovic, of New Zealand.

The American Sloane Stephens will play Polona Hercog (SLO) on Court 1. Later, Andy Murray, the No. 7 seed and defending Wimbledon champion, will meet the Australian Marinko Matosevic. The final match on Court 1 will be the talented Romanian Simona Halep (4) playing Heather Watson (GBR).

The full schedule for Day 5 is listed below (Results to follow)…

Court Philippe Chatrier – 11:00 A.M.    

Women’s Singles – Round 2
Jelena Jankovic (SRB) (6) d. Kurumi Nara (JPN) — 7-5, 6-0

Men’s Singles – Round 2
Rafael Nadal (ESP) (1) d. Dominic Thiem (AUT) — 6-2, 6-2, 6-3

Men’s Singles – Round 2
Richard Gasquet (FRA) (12) d. Carlos Berlocq (ARG) — 7-6(5), 6-4, 6-4

Women’s Singles – Round 2
Ana Ivanovic (SRB) (11) d. Elina Svitolina (UKR) — 7-5, 6-2

Court Suzanne Lenglen – 11:00 A.M.    

Men’s Singles – Round 2
David Ferrer (ESP) (5) d. Simone Bolelli (ITA) — 6-2, 6-3, 6-2

Women’s Singles – Round 2
Kristina Mladenovic (FRA) d. Alison Riske (USA) — 7-6(5), 3-6, 6-3

Women’s Singles – Round 2
Petra Kvitova (CZE) (5) d. Marina Erakovic (NZL) — 6-4, 6-4

Men’s Singles – Round 2
Gael Monfils (FRA) (23) d. Jan-Lennard Struff (GER) — 7-6(4), 6-4, 6-1

Court 1 – 11:00 A.M.  

Women’s Singles – Round 2
Sloane Stephens (USA) (15) d. Polona Hercog (SLO) — 6-1, 6-3

Men’s Singles – Round 2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) d. Adrian Mannarino (FRA) — 6-4, 6-3, 4-6, 6-0

Men’s Singles – Round 2
Andy Murray (GBR) (7) d. Marinko Matosevic (AUS) — 6-3, 6-1, 6-3

Women’s Singles – Round 2
Simona Halep (ROU) (4) d. Heather Watson (GBR) — 6-2, 6-4

Court 2 – 11:00 A.M.    

Women’s Singles – Round 2
Svetlana Kuznetsova (RUS) (27) d. Camila Giorgi (ITA) — 7-6(5), 6-3

Women’s Singles – Round 2
Paula Ormaechea (ARG) d. Monica Niculescu (ROU) — 2-6, 7-5, 6-2

Women’s Singles – Round 2
Sara Errani (ITA) (10) d. Dinah Pfizenmaier (GER) — 6-2, 6-4

Men’s Singles – Round 2
Fernando Verdasco (ESP) (24) d. Pablo Cuevas (URU) — 4-6, 6-7(6), 7-5, 6-4, 6-3

Court 3 – 11:00 A.M.    

Men’s Singles – Round 2
Donald Young (USA) d. Feliciano Lopez (ESP) (26) — 6-3, 7-6(1), 6-3

Men’s Singles – Round 2
Andreas Seppi (ITA) (32) d. Juan Monaco (ARG) — 6-2, 6-4, 6-4

Women’s Singles – Round 2
Sorana Cirstea (ROU) (26) d. Teliana Pereira (BRA) — 6-2, 7-5

Men’s Singles – Round 2
Fabio Fognini (ITA) (14) d. Thomaz Bellucci (BRA) — 6-3, 6-4, 7-6(2)

Court 4 – 12:00 P.M.    

Women’s Singles – Round 2
Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) d. Magdalena Rybarikova (SVK) — 6-2, 2-6, 6-2

Women’s Doubles – Round 1
Shuko Aoyama (JPN) / Renata Voracova (CZE) d. Amandine Hesse (FRA) / Mathilde Johansson (FRA) — 6-1, 6-4

Women’s Doubles – Round 1
Dominika Cibulkova (SVK) / Kirsten Flipkens (BEL) d. Julia Goerges (GER) (8) / Anna-Lena Groenefeld (GER) (8) — 7-5, 2-6, 7-5

Mixed Doubles – Round 1
Sania Mirza (IND) / Horia Tecau (ROU) d. Kveta Peschke (CZE) (4) / Marcin Matkowski (POL) (4) — 4-6, 6-3 [10-7]

Court 5 – 11:00 A.M.    

Women’s Singles – Round 2
Kiki Bertens (NED) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) (24) — 5-7, 6-4, 3-0 Ret.

Women’s Singles – Round 2
Ekaterina Makarova (RUS) (22) d. Coco Vandeweghe (USA) — 6-4, 6-3

Women’s Doubles – Round 1
Yung-Jan Chan (TPE) / Hao-Ching Chan (TPE) d. Kurumi Nara (JPN) / Anna Schmiedlova (SVK) — 7-5, 6-0

Women’s Doubles – Round 1
Julie Coin (FRA) / Pauline Parmentier (FRA) d. Irina Buryachok (UKR) / Vladimira Uhlirova (CZE) — 6-3, 6-3

Court 6 – 11:00 A.M.    

Women’s Singles – Round 2
Julia Glushko (ISR) d. Kirsten Flipkens (BEL) (21) — 6-4, 3-6, 6-4

Women’s Singles – Round 2
Lucie Safarova (CZE) (23) d. Casey Dellacqua (AUS) — 6-1, 5-7, 6-3

Men’s Singles – Round 2
Philipp Kohlschreiber (GER) (28) d. Denis Istomin (UZB) — 6-3, 7-6(5), 6-2

Women’s Doubles – Round 1
Kristina Mladenovic (FRA) (12) / Flavia Pennetta (ITA) (12) d. Alize Cornet (FRA) / Caroline Garcia (FRA) — 3-6, 6-1, 6-2

Court 7 – 11:00 A.M.    

Men’s Singles – Round 2
Kevin Anderson (RSA) (19) d. Axel Michon (FRA) — 6-2, 6-3, 6-2

Women’s Singles – Round 2
Pauline Parmentier (FRA) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) — 1-6, 6-3, 6-3

Women’s Singles – Round 2
Andrea Petkovic (GER) (28) d. Stefanie Voegele (SUI) — 6-2, 4-6, 6-2

Men’s Singles – Round 2
Jack Sock (USA) d. Steve Johnson (USA) — 7-5, 6-4, 6-2

Men’s Doubles – Round 2
Bob Bryan (USA) (1) / Mike Bryan (USA) (1) d. Jonathan Eysseric (FRA) / Marc Gicquel (FRA) — 6-3, 6-3

Court 8 – 11:00 A.M.    

Mixed Doubles – Round 1
Arantxa Parra Santonja (ESP) / Santiago Gonzalez (MEX) d. Lisa Raymond (USA) / John Peers (AUS) — 7-6(2), 6-2

Men’s Doubles – Round 1
Treat Huey (PHI) (7) / Dominic Inglot (GBR) (7) d. Santiago Giraldo (COL) / Alejandro Gonzalez (COL) — 6-3, 3-6, 6-3

Not Before: 2:00 PM

Men’s Doubles – Round 2
Daniel Nestor (CAN) (3) / Nenad Zimonjic (SRB) (3) d. Roberto Bautista Agut (ESP) / Igor Sijsling (NED) — 6-3, 6-7(5), 6-3

Mixed Doubles – Round 1
Cara Black (ZIM) / Robert Farah (COL) d. Alla Kudryavtseva (RUS) / Treat Huey (PHI) — 6-4, 6-4

Men’s Doubles – Round 2
Marcel Granollers (ESP) (12) / Marc Lopez (ESP) (12) d. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) / Philipp Oswald (AUT) — 4-6, 6-0, 6-3

Court 9 – 12:00 P.M.

Women’s Doubles – Round 1
Raquel Kops-Jones (USA) (6) / Abigail Spears (USA) (6) d. Sandra Klemenschits (AUT) / Yvonne Meusburger (AUT) — 6-3, 6-3

Women’s Doubles – Round 1
Gabriela Dabrowski (CAN) / Alicja Rosolska (POL) d. Ajla Tomljanovic (CRO) / Shuai Zhang (CHN) — 6-1, 6-3

Women’s Doubles – Round 1
Garbine Muguruza (ESP) / Carla Suarez Navarro (ESP) d. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) / Sloane Stephens (USA) — 7-5, 6-4

Women’s Doubles – Round 1
Ekaterina Makarova (RUS) (3) / Elena Vesnina (RUS) (3) d. Alix Collombon (FRA) / Chloe Paquet (FRA) — 6-2, 6-3

Court 10 – 11:00 A.M.  

Mixed Doubles – Round 1
Liezel Huber (USA) / Juan Sebastian Cabal (COL) d. Stephanie Foretz Gacon (FRA) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) — 6-3, 6-2

Men’s Doubles – Round 2
Jean-Julien Rojer (NED) (13) / Horia Tecau (ROU) (13) d. Nicholas Monroe (USA) / Simon Stadler (GER) — 6-3, 6-0

Women’s Doubles – Round 1
Su-Wei Hsieh (TPE) (1) / Shuai Peng (CHN) (1) d. Svetlana Kuznetsova (RUS) / Samantha Stosur (AUS) — 6-2, 6-4

Women’s Doubles – Round 1
Klara Koukalova (CZE) (14) / Monica Niculescu (ROU) (14) d. Monica Puig (PUR) / Yanina Wickmayer (BEL) — 6-7(1), 6-0, 6-3

Court 11 – 12:00 P.M.   

Women’s Doubles – Round 1
Cara Black (ZIM) (5) / Sania Mirza (IND) (5) d. Daniela Hantuchova (SVK) / Shahar Peer (ISR) — 6-3, 6-3

Women’s Doubles – Round 1
Irina-Camelia Begu (ROU) / Karin Knapp (ITA) d. Mona Barthel (GER) / Virginie Razzano (FRA) — 6-4, 6-3

Women’s Doubles – Round 1
Ashleigh Barty (AUS) (7) / Casey Dellacqua (AUS) (7) d. Polona Hercog (SLO) / Paula Ormaechea (ARG) — 6-2, 6-3

Mixed Doubles – Round 1
Anna-Lena Groenefeld (GER) / Jean-Julien Rojer (NED) d. Jie Zheng (CHN) / Scott Lipsky (USA) — 7-5, 6-3

Court 14 – 12:00 P.M.   

Men’s Doubles – Round 2
Lukasz Kubot (POL) (9) / Robert Lindstedt (SWE) (9) d. Jeremy Chardy (FRA) / Oliver Marach (AUT) — 6-4, 6-1

Men’s Singles – Round 2
Dusan Lajovic (SRB) d. Jurgen Zopp (EST) — 6-2, 6-4, 6-4

Mixed Doubles – Round 1
Raquel Kops-Jones (USA) / Raven Klaasen (RSA) d. Anastasia Rodionova (AUS) / Colin Fleming (GBR) — 3-6, 6-3 [10-8]

Women’s Doubles – Round 1
Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) d. Claire Feuerstein (FRA) / Alize Lim (FRA) — 6-1, 6-3

Court 16 – 11:00 A.M.    

Men’s Singles – Round 2
Ivo Karlovic (CRO) d. Andreas Haider-Maurer (AUT) — 7-5, 6-3, 6-4

Men’s Doubles – Round 2
Jonathan Erlich (ISR) / Marcelo Melo (BRA) d. Rohan Bopanna (IND) (6) / Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) (6) — 6-3, 6-4

Women’s Doubles – Round 1
Kimiko Date-Krumm (JPN) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. A. Medina Garrigues (ESP) (11) / Yaroslava Shvedova (KAZ) (11) — 6-4, 6-2

Women’s Doubles – Round 1
Sara Errani (ITA) (2) / Roberta Vinci (ITA) (2) d. Timea Babos (HUN) / Varvara Lepchenko (USA) — 6-1, 6-3

Court 17 – 11:00 A.M.    

Women’s Singles – Round 2
Silvia Soler-Espinosa (ESP) d. Yanina Wickmayer (BEL) — 6-2, 6-4

Men’s Singles – Round 2
Leonardo Mayer (ARG) d. Teymuraz Gabashvili (RUS) — 6-2, 4-6, 6-4, 6-4

Men’s Doubles – Round 1
Andre Begemann (GER) / Robin Haase (NED) d. Fabrice Martin (FRA) / Hugo Nys (FRA) — 6-3, 4-6, 6-3

Women’s Doubles – Round 1
Jarmila Gajdosova (AUS) / Janette Husarova (SVK) d. Karolina Pliskova (CZE) / Kristyna Pliskova (CZE) — 1-6, 6-3, 6-3

Men’s Doubles – Round 1
Feliciano Lopez (ESP) / Jurgen Melzer (AUT) d. Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Albano Olivetti (FRA) — 7-6(4), 6-3

Comment below, or you can also discuss in detail with fellow tennis fans on the Tennis Frontier Message Board Forum

Your Comment:

 

About Trent Curtis

Trent Curtis was a co-founder of Tennis Frontier.
Scroll To Top
Directory powered by Business Directory Plugin